Jaký vybrat Wing foil?

 

Ve společnosti F-ONE neděláme žádné kompromisy v kvalitě, ať už se jedná o jakýkoli výrobek. Naše nabídka foilů 2022/2023 je dosud nejobsáhlejší, nejmodulárnější a nejdostupnější.

Zde je náš průvodce, který vám pomůže s výběrem foilu F-ONE. Mějte na paměti, že vaše nastavení se bude lišit v závislosti na vaší úrovni dovedností, hmotnosti, podmínkách a zvolené disciplíně.

 

 

 

Aspect ratio neboli poměr stran

Poměr stran (Aspect Ratio AR) je klíčem k pochopení toho, jak jsme konstruovali naši řadu foilů, a měl by být vaším prvním vodítkem při výběru předního křídla.

AR je poměr mezi plochou a rozpětím křídla. Například pokud je plocha 1090cm2 a rozpětí křídla 102cm poměr stran dle výpočtu vychází AR = 102^2/1090 = 9,5 (EAGLE :-))

Celkově platí, že foily s nízkým až středním AR budou o něco tlustší a kulatější. Jsou stabilnější, dobře zatáčejí a otáčejí se, mají dostatečný vztlak a pomohou vám snadno vzlétnout při nízkých rychlostech nebo za slabého větru. Křídla s vysokou hodnotou AR jsou tenčí a delší, a proto vytvářejí menší indukovaný odpor. Jsou vysoce efektivní a poskytují velkou klouzavost a rychlost.

Čím vyšší je AR, tím lépe si foil vede pro zkušené jezdce a tím dále letí. Vyžaduje však také větší minimální rychlost, aby začalo fungovat a vyvinulo vztlak. AR má také vliv na poloměr zatáčení jednotlivých foilů Při stejných plochách, vyšší AR bude mít širší poloměr zatáčky. V neposlední řadě existuje také souvislost mezi dobou vzdouvání vln při výběru AR na downwind, ale to je na samostatnou kapitolu...

 

 

Sortiment a disciplíny

 

U této nové kolekce jsme vše založili na poměru stran. Když jsme začali navrhovat a zkoušet foily s vysokým poměrem stran, zjistili jsme, že otevírají nové disciplíny a nové možnosti.

Naši řadu jsme rozdělili do čtyř úrovní AR, abychom mohli definovat program použití pro každý foil:

 

 

How to choose your F-ONE foil ? 22

 

Hodnota AR 5 je nejdostupnější a doporučuje se pro výuku .

Nejvšestrannější a nejvýkonnější je AR 6.0. Jeho střední rozpětí zaručuje ovladatelnost pro surfování a snadné pumpování.

Když přejdete na AR 7.0, zvýšíte svou maximální rychlost a budete klouzat dál, ale větší rozpětí penalizuje manévrovatelnost.

AR 9,0 a vyšší je vyhrazen zkušeným jezdcům. Nabízí neuvěřitelný skluz, pokud udržujete dostatečnou rychlost, a přináší dobrou ovladatelnost pod 1000 cm².

Všechny F-one foily jsou kromě speciálních disciplín (surf, DW) určené zejména pro jízdu s Wingem.

 

 

Hydrofoily F-one

 

 

 Naše nabídka foilů pro wing a surf foiling se letos výrazně rozšířila.

 

Začíná to hodnotou GRAVITY a její AR 5,0. Je to foil, kterou byste měli mít, pokud se chcete naučit používat křídlo s foilem Přístupné a jednoduché foily GRAVITY mají skvělý vztlak a stabilitu. Vyrábí se v Carbon verzi i v levnější verzi hliníku a kompozitu FCT

History 34

 

 

 

 

Pokud už máte s foilem nějaké zkušenosti a hledáte větší výkon a klouzavost, je pro vás univerzální a nepostradatelný foil PHANTOM (AR 6.0). Je to fantastický foil, který umí všechno dobře. Jeho střední rozpětí zaručuje výkon, ovladatelnost při surfování a účinné pumpování. Foil PHANTOM by měl mít ve svém quiveru každý.

History 34

 

 

 

 

 

Až se budete dále zlepšovat a budete chtít změnit svou jízdu, foil s vysokým AR vám přinese větší rychlost, skvělé carvingové schopnosti a větší zrychlení. Nový PHANTOM S s AR 6,5 a plochou pod 1000 cm² má tenčí profil než běžný PHANTOM, který vám poskytne větší rychlost a ovladatelnost. Pokud jste surfař, pak jsou ovladatelnost, manévrovatelnost a carvingové schopnosti totoho foilu jako stvořené pro vás. Jak PHANTOM, tak PHANTOM-S jsou také ideální pro freestyle.

History 34

 

 

 

Pokud chcete větší klouzavost, ještě větší rychlost a fantastický potenciál proti větru, pak je SEVEN SEAS určen právě pro vás. Na otevřeném moři se díky AR 7,5 skvěle hodí pro surfování na vlnách a sjíždění na malých vlnkách nebo při slabém větru. Jeho optimalizovaná konstrukce pro minimální odpor také sníží tah v rukou při cestě proti větru s křídlem.

 

History 34

 

Model SK8 s AR 8.0 byl navržen pro surfování. Tento foil přináší kontrolu, ovladatelnost a čistou klouzavost, umožňuje kreslit snové linie a posouvá vaše surfování na vyšší úroveň. Jeho obrys usnadňuje zatáčení a prudké tlačení při rychlých a kontrolovaných carvech.

Jemná rovnováha mezi ovladatelností a klouzavostí umožňuje volně surfovat při zachování efektivního pumpování. Jeho jedinečná rychlost z něj také dělá perfektní foil pro surfování od mořských vln až po shorebreak vlny s wingem.

 

 

History 34

 

 

A konečně, letoun EAGLE a jeho AR 9,5 vám umožní létat neuvěřitelně daleko a rychle. Jeho tenký profil vede k minimálnímu odporu a přináší bezkonkurenční a zdánlivě nekonečný klouzavý glide.

Ať už ve volném letu nebo po větru, budete moci letět mnohem rychleji, dále a déle. Jeho stabilita a působivé ovládání vám umožní plně se soustředit na samotnou jízdu.

EAGLE změní vaše pojezdy, jakmile budete mít úroveň, abyste na něm mohli jezdit tak rychle, jak je třeba, abyste si naplno užili jeho potenciál. Tento foil představuje zcela nový způsob využití moře a vln. 

 

 

Grafika dle zaměření a zkušeností. 

 

 

 

 

 

Stabilizátor

 

 

Stabilizátor je stejně důležitý jako přední křídlo a my skutečně věříme, že budoucnost je v jeho vývoji a inovacích.

Stabilizátor nepochybně ovlivňuje chování celého foilu. Jeho pouhá změna při zachování stejného předního křídla může zlepšit vaši jízdu a přinést zcela jiné pocity a výkony, jako byste měli úplně jiný setup.

 

 

How to choose your F-ONE foil ? 29

 

 

Například začátečníci Wingfoil se budou chtít podívat na stabs C275 nebo R275 (AR 5,3), které budou o něco pomalejší, ale stabilnější, než přejdou na řadu C250 a její AR 6,1. Pak je DW210 se svým AR 8,8 a neuvěřitelně tenkým profilem skutečně stvořen pro rychlost a vítr.

Některé z našich stabů mají také velkorysé winglety, jako například IC6 300 , který nabízí ještě větší stabilitu v ose odklonu a fantastické ovládání.

Jezdec by se neměl bát vyměnit a vyzkoušet různé staby, aby získal výkon, rychlost, klouzavost, poloměr zatáčení nebo stabilitu v závislosti na podmínkách nebo zvoleném programu. Je zřejmé, že volba stabu musí zůstat v souladu s úrovní a záměry jezdce, protože ne všechny se budou hodit ke všem předním křídlům.

O výběru stabu je samostaný článek zde EN: https://www.f-one.world/news/foil/how-to-choose-your-f-one-stab/

 

 

 

Fuselage

 

Stejně jako větší nebo menší stab ovlivní vaši jízdu, ovlivní ji i kratší nebo delší fuse.

 

 

How to choose your F-ONE foil ? 30

 

Změna velikosti fuse vám pomůže při přechodu z jednoho předního křídla na druhé. Například při přechodu z PHANTOMU na SEVEN SEAS trochu ztratíte na ovladatelnosti. Část z nich však můžete získat zpět tím, že si jednoduše vyberete kratší trup, jako je náš karbonový trup XXXS.

A konečně, délka fuse ovlivňuje také rychlost pumpování. Kratší trup bude vyžadovat trochu více úsilí a rychlejší tempo při pumpování, abyste se zvedli a začali létat.

 

 

Mast

 

Stožár spojuje letadlo (přední křídlo, fuse, stab) s deskou.

How to choose your F-ONE foil ? 31

 

Na kratší noze se také snáze naučíte wing nebo kite foil. Pády budou mírnější a budete se cítit stabilněji, když se naučíte dostat nahoru a udržet se nahoře. Kratší mast je také ideální pro jízdu v mělkých vodách.

Dlouhá noha nabízí větší pákový efekt a je vhodný do chop podmínek. S vyšším stěžněm máte více prostoru pro naklánění foilu a agresivní zatáčky ve vlnách, aniž by se foil dostal z vody

 

 

 

Konstrukce & technologie

Nabízíme tři typy konstrukcí našich foilů: Carbon (prepreg a vysokomodulové HM), FCT a vstřikovaný carbon IC6.

How to choose your F-ONE foil ? 32

Všechny naše karbonové hydrofoily jsou vyrobeny z prepregu, díky čemuž jsou neuvěřitelně pevné a tuhé. Některé z našich hydrofoilů, jako například EAGLE nebo ESCAPE, mají přidanou vrstvu z vysokomodulových uhlíkových vláken HM, která vede k ještě větší tuhosti v ohybu i krutu při zachování dostatečného komfortu pro jakýkoli druh tréninku.

 

 

How to choose your F-ONE foil ? 33

 

Naše foily GRAVITY a PHANTOM jsou k dispozici jak v Carbon provedení, tak v provedení FCT (Foil Compression Technology). Foil FCT jsou vyrobeny ze skleněných vláken kolem pěnového jádra s vysokou hustotou. Křídlo je pak potaženo tenkým a pevným štítovým potahem. Tato inovace F-ONE nabízí působivé mechanické vlastnosti, a je to výborná dostupná varianta

Při jízdě je rozdíl mezi karbonovou a FCT verzí sotva znatelný. Obě mají stejný tvar a program. FCT foily mají sice trochu větší pružnost, ale výkonnostní potenciál na vodě je velmi podobný.

 

 

How to choose your F-ONE foil ? 34

 

 

 

  

 

Co jezdí Raphaël Salles?

 

Zakladatel společnosti F-ONE, Raphaël Salles, doporučuje, abyste si svou výstroj sestavili podle svých schopností, podmínek, hmotnosti a druhu jízdy, kterou hodláte provozovat.

 

How to choose your F-ONE foil ? 36

 

 

Raphaël má v tašce vždy tři foily. Při slabém větru používá SEVEN SEAS 1200. Větší plocha je pro slabý vítr nezbytná a tenký profil je skvělý pro udržení dobré rychlosti.

V tašce na prkno má samozřejmě vždy foil PHANTOM: buď PHANTOM 1080, nebo PHANTOM-S 940. Tyhle foily mají všechno, všechno dělají dobře a dají se použít prakticky v jakýchkoli podmínkách.

A konečně, Raphaël rád létá na EAGLE 990 když jsou ideální podmínky, aby nabral dobrou rychlost a nekonečně klouzal Downwind.

 

 

 

Co můžete otestovat vy?

 

My máme sebou vždy několik foilů:

 

SEVEN SEAS 1400 jako největší zástupce do lowwindu. Krásně jede, stoupe výborně proti větru a má dostatečný glide pro všechny otočky po i proti větru. Na moři se osvědčil na sjíždění malých vln. Když nefouká poslouží na dock pumping.

Když jsou podmínky trochu lepší je na řadě EAGLE 1090. Rychlost a glide to jsou jeho nejlepší vlastnosti a za mě je to nejzábavnější foil na jezera a rovné vody, kdy máte na všechny obraty hromadu času.

Když foukne pak je jasná volba PHANTOM-S 940. Freestyle, vlny carving a dobrý glide. Nejvíce všestranný foil v řadě, který umí všechno výborně.

Vyzkoušet se chystám ESCAPE 630 což je monoblock HM carbon postavený pro performance kite. V silném větru by to mohla být dobrá volba na závody race Wingfoil v česku :-) V zahraničí je hodně používaný na velké vlny a závody race, ale velmi oblibený u dětí.

Určitě doplním řadu SK8, allround hight aspect, jakmile bude k dispozici.

 

History 34

 

 

Stay tuned for more.

 

 

 

NEWS OF BANDIT XV 12

Zpět do obchodu