Udržitelné neopreny

Pár slov o značce MANERA

Manera je rodina. Není to žádné nastřelené marketingové klišé, ale fakt číslo jedna. Naše značka je od prvního dne vlastněná, řízená a opečovávaná tou samou rodinou. Proč si stojíme za udržitelností? 

To se dozvíme, když nakoukneme pod pokličku základních principů, na kterých Manera stojí. 

 1. Stay salty, no matter what
 2. Support local shops
 3. Quality is our speciality
 4. Keep it in the family
 5. Stay green

 

Manera by nebyla tak “zelená”, nebýt všech předchozích principů. Protože máme sůl hluboko v krvi, naše rozhodnutí budou vždy založená s ohledem na budoucnost oceánů a přírody. Podporováním lokálních surf shopů jdeme proti principu obřích korporací, které zajímá pouze zisk a procenta prodejů. Nemáme svázané ruce od investorů tak jako jiné velké značky v odvětví, jsme privátní rodinnou vlastněná firma s tradicí. Kvalita je nezbytná pro vytvoření udržitelné budoucnosti. A třešničkou na dortu je poslední princip “Stay green”, který nás inspiruje k tvorbě produktů s minimální ekologickou stopou.

Udržitelné neopreny 

udrzitelnost

Neopreny společně se surf prkny jsou častým tématem ostrých diskuzí o udržitelnosti. Největší ironií je to, že materiály používané k jejich výrobě nesou obří zátěž pro planetu. Našim cílem je vytvořit high-performance výrobky, které vás ve vodě podrží, abyste si mohli užívat to, co milujete. Nechceme vypadat eko jen na oko, abychom si nastřádali body do marketingu.

Kvalita a odolnost

Žádný neopren nemůže být udržitelný, pokud nevydrží ani jednu sezónu. Dnešní trend fast fashion se projevil i v surfovém průmyslu. Většina komerčních značek vyrábí masivní objem nekvalitních produktů za nízkou cenu. Dokonce spoléhají na to, že produkt nevydrží dlouho a zákazník si tak bude muset brzo koupit další.

 

V Maneře věříme, že eko cesta vede směrem výroby nesmrtelných produktů. Chceme, aby naše vybavení vydrželo roky a zaručilo stabilní kvalitu a výkon.

 

Naše neoprény vyrábíme z těch nejkvalitnějších materiálů bez kompromisů na ceně. Veškeré produkty sami testujeme a vyvíjíme ve vlastním výzkumném a vývojovém centru. Každý produkt prošel náročným testem našeho teamu nejen u nás ve Francii (co by kamenem dohodil z naší kanceláře), ale také v náročných podmínkách v drsných lokacích po celém světě.

 

 

Alt kolekce z přírodního Yulexu® 

                Thumbnail-ALT-video-post    

Novinkou v naší 2023 kolekci jsou udržitelné wetsuity Alt. Ty už nesmíme nazývat “neoprenem”, jelikož na jejich výrobu se používá čistě přírodní guma Yulex®, nikoliv syntetická guma na bázi neoprenu. Na vnitřní i vnější pleteniny a fleece používáme recyklovaný materiál a samozřejmě nechybí žádné z našich dalších udržitelných standartů u ostatních wetsuitů.

Yulex je přírodní plant-based guma, získávaná čistě z FCS certifikovaných lesů. V současnosti se jedná se o jedinou přírodní, obnovitelnou a méně odpadní alternativu k tradičnímu neoprenu. 

               1009-1024 1009-10242

 

Mrkni na ekopreny řady ALT:  5/4/3mm a  4/3mm

 

Snímek obrazovky 2023-09-18 v 14.24.01

 1. Obnovitelný
  Na rozdíl od zdrojů, jako je ropa nebo vápenec, je přírodní kaučuk obnovitelným zdrojem.
  Získává se přímo ze stromů Hevea bez jejich kácení, což zajišťuje menší dopad na životní prostředí.
 2. Snížená spotřeba vody
  Na výrobu jedné tuny kaučuku Yulex je zapotřebí 25 000 l vody, zatímco neopren na bázi vápence vyžaduje více než 10x vody. Yulex navíc recykluje odpadní vodu tím, že ji znovu využívá během výrobního procesu.
 3. Snížená spotřeba energie
  Výroba jedné tuny Yulexu vyžaduje 1 150 kWh, zatímco neopren na bázi vápence vyžaduje více než 29krát tolik.
 4. Snížená uhlíková stopa
  Používání jejího přírodního kaučuku namísto tradičního neoprenu snižuje uhlíkovou stopu našich neoprenů o 80 %.

 

Proč ještě nevyrábíme všechny naše neopreny z materiálu Yulex Pure®?

Ekopreny Yulex Pure® jsou přibližně o 30 % dražší než naše nejlepší neopreny. Chápeme, že ne každý si to může dovolit. Jsme tu proto, abychom pomáhali nadšeným surfařům, co nejlépe využít čas strávený ve vodě. Ne proto, abychom se zaměřovali pouze na vyšší ekonomickou třídu.

Zatímco my i ostatní značky budeme uvádět na trh stále více modelů neoprénů z přírodního kaučuku, cena suroviny by měla být stále dostupnější. Pak budeme moci postupně přejít na Yulex Pure® u všech neoprenových produktů .

 

Navrženo ve 3D

Snímek obrazovky 2023-09-14 v 14.25.10

 

 

 

 

Jakou roli hraje střih v udržitelnosti? Pokud vám neopren perfektně sedí, nebude se vytahovat a zůstane funkční a hřejivý po několik let. Tradiční postup v odvětví zahrnuje výrobu neoprenů z 2D střihů. My jsme však přišli s revoluční metodou 3D designu. Používáme počítačové programy pro vytvoření trojrozměrného modelu, který převedeme do 2D střihů, které sedí s perfektní přesností.

Tím jsme vytvořili přirozený střih s pocitem “druhé kůže”, který u jinde nenajdete. 

 

 

 

 

 

 

 

Neopren musí vždy perfektně sedět.

Hlavní výhody Manera neoprenů s 3D designem:

 • Teplo: žádná voda uvnitř, žádné vzduchové kapsy 
 • Výdrž: neopren se natahuje pouze během pohybu
 • Komfort: žádné odřené oblasti, komfortní rozkrok a podpaždí  No overtight areas, comfortable armpits/crotch.
 • Styl: faldíky se už dávno nenosí

 

 

Recyklace neoprénů

Img-circularflow-1

Každý výrobce wetsuitů nesmí zapomenout, že výrobou produktu zodpověďnost vůči planetě nekončí. Proto konstantně hledáme nové řešení pro neopreny, kterým už tzv, odzvonilo.

Spojili jsme se s projektem Circular Flow a vytvořili tak systém na recyklaci neoprenů. Jak to funguje?

 1. Sbíráme staré wetsuity a jiné výrobky z neoprenu (od jakékoliv značky)
 2. Circular Flow z nasbíraných věcí vytvoří neoprenové archy
 3. Z recyklovaného neorpenu vyrobíme Manera produkty (jako je kryt na sedadlo a další)

Momentálně je nemožné ze starého neoprenu vyrobit nový, jelikož materiál ztrácí svojí stretch schopnost. Proto recyklovaný materiál využíváme na kryty sedadel.

Recyklační program je momentálně v testovací fázi pouze ve Francii. Našim cílem je sesbírat a recyklovat 2000-2500 neoprenů v roce 2023. Pokud se nám to podaří, rozšíříme náš unikátní program po světě a zapojíme další lokální shopy.

Naše aktuální partnerská místa ve Francii, kde je možné vyhodit starý neopren:

Druhý život neoprenu

Rozbil se ti neopren? Oprav ho! Nejlepší způsob jak přispět k ochraně planety je používat neopreny co nejdéle je to možní. Menší díry by měl být každý surfař schopen sám opravit. Náročnější poškození je však nutné svěřit do rukou profesionálů. 

Spolupracujeme s partou z Repare Ta Combi, kteří provozují dílnu specializovanou přímo na opravu neoprenů pro všechny sporty. Pokud bys měl zrovna cestu kolem jedné z jejich poboček, neváhej jim svěřit svůj starý neopren a oni mu vdechnou nový život.

Chceš udělat krok směrem k pozitivní změně v našem sportu? Vyber si některý z našich neoprenů, které vydrží věčnost.

 

Vyber si Manera Neopren

Zpět do obchodu